Automatyzacja planowania budynków

Automatyzacja planowania budynków
22 czerwca 2023 0 Comments

Automatyka budynków obejmuje cały sprzęt do monitorowania, kontroli, regulacji, optymalizacji w danym miejscu. Jest zatem bardzo ważną częścią nowoczesnego i technicznego zarządzania obiektami. Aby robić to wygodnie i bezproblemowo, polecamy EPLAN. Oprogramowanie to umożliwia interdyscyplinarną pracę ze zintegrowanymi danymi do automatyzacji budynku. Można np. komfortowo i szybko zaplanować szafki elektryczne i sterownicze instalowane w obiektach. Lepsza spójność danych pozwala na efektywne zwiększenie wydajności procesów planowania pod względem jakości produktów, czasu ich trwania oraz zmniejszenia wydatków. EPLAN Preplanning to program w sam raz do automatyzacji budynków. Funkcje importowania, których łatwo się używa sprawiają, że przesyłanie danych z wcześniejszych etapów projektowania jest bardzo wygodne i proste. Inteligentne schematy makr automatyzują tworzenie logicznych diagramów I&C, które pomagają w dalszych procesach inżynieryjnych. Obliczanie kosztów całości jest znacznie prostsze dzięki takim funkcjom programu, jak: automatyczne tworzenie list materiałów, punktów danych i zestawień materiałów. Z kolei EPLAN Pro Panel pozwala na stałe ulepszanie twojego projektu na modelu 3D. Twoje dane będą ulepszane aż do momentu samej produkcji szaf sterowniczych na inteligentnej platformie EPLAN. Dzięki temu oprogramowaniu automatyzacja planowania budynków staje się o wiele wygodniejsza.

Schematy PLC i projektowanie AK

Czym jest sterownik PLC? Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w automatyce przemysłowej. Powstał właśnie ze względu na pewną ewolucję, która miała miejsce w tego rodzaju automatyce. Sam skrót pochodzi od angielskiego Programmable Logic Controller, co tłumaczy się na polski jako Programowalny Sterownik Logiczny. Urządzenie to wykorzystuje układ mikroprocesorowy i służy do sterowania pracą maszyny albo innego urządzenia, które stosuje się w przemyśle. Można go używać np. do sterowania liniami produkcyjnymi lub oświetleniem. Schematy PLC, które ilustrują jego proces działania, wyglądają zawsze w taki sposób. Na początku następuje inicjalizacja sterownika, czyli sprawdza się poprawność jego działania, dalej odczytują się sygnały wejściowe sterownika i wykonuje się program użytkownika. Sygnały wejściowe sterownika zapisują się i następuje obsługa portów komunikacyjnych, a na końcu system zbiera informacje o wszelkich błędach. Gdy go wykryje, przerywa swoje działanie.

Cyfrowy bliźniak to podstawa przy projektowaniu szaf sterowniczych i systemów rozdzielnic. Jest on tworzony na bazie zintegrowanych danych. Szafy sterownicze i systemy rozdzielnic zaplanowane wirtualnie za pomocą EPLAN Pro Panel można również przykładowo zintegrować z zewnętrznym planowaniem 3D budynków. Oprogramowanie cyfrowego bliźniaka umożliwia stworzenie wirtualnego modelu budynku, który następnie jest wykorzystywany, na przykład, jako podstawa do obliczania kosztów i planowania zadań na każdym etapie budowy. Kompletny cyfrowy bliźniak działa bardzo szybko i wygodnie – zbiera dane o budynku z każdego rodzaju źródeł zarówno z tych fizycznych, jak i systemowych. Poza tym stale ulepsza i aktualizuje wszystkie te informacje.